Evoluce nebo zábava?; Nadčlověk

23. června 2008 v 11:05 |  Sapiens
  1. Tvrdí se, že příroda zachovává jen to co je schopné přežít, nebo dokonce pouze tu silnější variantu. Bohužel však člověk je také jen příroda, a podívejme co všechno se zachová.
    Zároveň mrkněme na pravidla trhu: věci do kterých záplavy jedinců investují celé své životy nemají se zachováním života, zvýšením síly jedince ani s kvalitou výsledku či vysokou návratností nic společného. Možná bychom se neměli hned zaleknout, když vlk skolí sem tam nějakou srnku, a nazývat kvůli tomu přírodu evolucí a'la bojem o cokoli. Možná ta bojovost skolení srnky (tedy koudel hořící u prdele srny) je na druhé straně anulována stejnou rutinou kterou srna vykonávala celý život na dalších tvorech. Také je zřejmé že z toho že třetina skolených srn byly srny nemocné, nelze uvozovat na zákony typu přežije lepší: třeba je nemoc dočasná a postihla průběžně všechny ve stádě, jen tato měla smůlu, že se vyléčila právě v době kdy procházel vlk. Ale to je jedno, pochybuji, že i kdyby všechny srny byly geneticky dokonalými srnami, a nikdy by jim ani nekáplo z nosu, nenašel by se vlk který by se na nich do svého stáří uživil. Už člověk je důkazem, že pokud je přežití dokonalejších zákonem, pak tento přírodní zákon zvládne porušit neduživý, iracionální a sám sobě nebezpečný druh - člověk - taktikou, a tím se opět ustavuje zákon přírody - vítěz je ten co měl prohrát a co víc - možná vše dokáže obrátit zpět třeba nejneduživější bakterie úplně naruby. Nakonec není jediným pravidlem absence pravidel a jediným smyslem absolutní zhýralost nesmyslnostmi nebo alternativou "prázdný", "plně determinovaný" život zvěře? Jedno nebo druhé bude asi připomínat odpolední televizní pořady: zábava, zábava, zábava. Prostě nuda. A pro nemocné srnky tuplem.
  2. Původně jsem měl na mysli, že na trhu nutně neplatí zákony zisku, ale někdy lidé mezi sebou upřednostní hru a soutěživost, než jasně platná pravidla kvality, množství a benefitů. Ale i tak by se mohlo stát, že bude každý majitel průchozího uzlu internetu chtít dostat zaplaceno.
  3. Interní zákony lidské společnosti mají možná blíže k tržním zákonům než k evolučnímu a ziskovému výkladu kauzalit.
  4. Nadčlověk je prehistorický ideál. A v první řadě je to ideál a nereálný sen. Proč by měl člověk něco překonávat, a proč zrovna člověčenství? Patrně se tento Nietzschovský sen odloučil od ideálu vývoje a pokroku. Na druhou stranu je vhodné si uvědomit, že dnešní člověk není nějakým vrcholem tvorstva, a ano, je teprve mostem - ale mostem po kterém přejde mnoho dalších tvorů, ne jenom světec-filosof-poustevník, modlobijec a tanečník a bůh smíchu, Zarathustra. Ovšem jako sen na několik dní četby je to věc dobrá. Ale jak se Nietzsche omluví rybám, že jim nepřidělil nadrybu?
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.