Život, evoluce, částice

12. června 2008 v 16:52 |  Sapiens
  1. Teorie života by měla vzhledem ke své závažnosti být: 1) zajímavá, 2) modelovatelná. Nejsou to pouze jakési požadavky, jsou to nejspíš i opravdové rysy ještě neznámé teorie.
  2. Hledáme-li hlavní charakter života, nebo vlastně hodnotu kterou se v první řadě snaží uchovat, kterou se snaží lišit od mrtvého světa - nepostačí nám 'rozdílnost'? Nejjednodušší charakterizace života - udržení rozdílnosti od mrtvého - tedy, že se každá živá hmota snaží uchovat to, o čem se její vědomí domnívá že jí dělá živou?
  3. Můžeme smysl života (vnitřní účel existence živoucích) vyloučit? Není to jen zkreslení reality subjektem, který se do všeho snaží vsadit svůj pragmatismus? Automatismus základem života?
  4. Teorie evoluce nakazila přirodovědce preferencí možnosti "vzniku života", pohřbila apriori otázky po smyslu života (vývoj!), a znetvořila náhled na všechny věci jako vyvíjející se a nutně konečné.V podstatě je v provozu jen kvůli tomu, že se vzájemně podpírá s představou vzniku života a spolu s vykopávkami to na první pohled dává smysl dostatečně, aby to bylo uznáno jako realita, nikoli jako nepotvrzená teorie. Je to stejné jako rudý posun a roztahování a vznik vesmíru - důkazy nikde ale vypadá to stravitelně i pro mateřskou školku.
  5. Představa gravitace funkční jen při existenci světla a ostatních pohyblivých částic v prostoru?
  6. Důkaz života sporem?
  7. Dlouho mi trvalo představit si konečnost vesmíru (narozdíl od nekonečnosti). Pomůcka? Internet z pohledu uživatele, opravdu není nutné aby "za koncem bylo nějaké ohraničení" - prostě za koncem může být ještě pár mega volného místa a pak už úplně končí dimenze ve které se uživatel pohybuje jako v kosmu.
  8. V ideálním případě možnost nekonečné mikroskopie hmoty (zjednodušeně: sledováním molekuly vydetekujeme atomy, sledováním atomů elektrony, atd.). Ale zlý sen: existují subatomární mikrostruktury přes které se už nelze dostat (intaktní částice)? Hypotetický důkaz: schéma vesmíru by bylo stejné jako konzole připojené k počítači, které mohou zobrazit www stránky, ale server neobsahuje žádný prostředek pro uživatele konzole pro zobrazení kódu. Možnost existence nějakých subčástic, které tvoří třeba kvarky, ale chování kvarků o nich nezrcadlí žádné informace, není nepravděpodobná.
  9. Jsou druhy kosmických částic spočitatelné? Nejde o to, zda je jich nekonečně mnoho nebo konečně, jde spíš o to, zda je možné hledat odpověď na tyto dvě otázky matematicky.
  10. Existence písmene "A". Popisuje určitou strukturu v kosmu. Zákon informace, využil lidí aby tuto část kosmu zobrazil i v této podobě? Přepisování informací v rámci lidstva, přepisování sloučenin v ostatních biologických rámcích - možnost získat všechny variace látek implikuje v určitých podmínkách vznik systému přepisovačů který postupně veškeré tyto kombinace vybije?
  11. Život je strom(IT)?
  12. Rozhodnutí lidské vůle plně deterministické (hledá to co je podle všech informací nejžádanější tělem nebo psychickou rovnováhou). I ono zrcadlo vhledu které k tomuto závěru došlo je pouze jakousi "zátokou s vířivými proudy".
  13. Život je stočená informace. (oba smysly)
  14. Vývoj není primární, sebezáchova ano. Kdyby chtěla příroda nutně vyvíjet co nejdokonalejší, jistě by si dovolila velmi náhodné výsledky křížení, resp. spíše by si nechala dvacetinu DNA a zbytek by vždy při vzniku nového života bylo zcela náhodnou kombinací. Spíš jde o sebezáchovu živé struktury obecně, tak že k evolucím dochází jen v rámci adaptací na větší změny prostředí.
  15. Není život schopností hmoty zpozdit kauzalitu ve vnitřních procesech rozhodování (tak, že se vnější ataka prostoru přepíše na informaci, a ta se až po širší rekombinaci přepisuje na reakci, nebo ignoruje úplně).
  16. Lidé se na zemi chovají jako na dovolené: důležité věci jdou stranou a vývojem je nazýváno popíjení drinků pod deštníkem, nebo jízda automobilem po unyle stejných vyhlídkách celého malého ostrova Zem.
  17. Bez dalšího slunce je život bezpodmínečně ztracen. Člověk je ve vesmíru ztracen.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.