Terorismus, John Searle (neoficielní překlad)

7. října 2009 v 5:06 |  Politica


###začátek doslovného překladu (pozor, originální článek je minimálně 5 let starý)###
John R. Searle
Profesor filozofie
Kalifornská Univerzita, Berkeley
tel. kancelář (510)642-3173
fax (510)642-5160
tel. domů (510)525-6923
fax domů (510)528-8439
email searle<zavináč>cogsci.berkley.edu

Jedním z nejsmutnějších znaků současné krize je, že pro ni nemáme správná slova. Jsme ve "válce"? Utrpěli jsme "vojenský útok"? Je Taliban "nepřítel"? Nebo je to spíše "zločin", co bylo spácháno, a měli bychom hledat pomoc Spojených Národů a "použitím diplomatických prostředků dovést zločince před spravedlnost"?

Naše neschopnost popsat situaci je však symptomem hlubšího nedorozumění. Většina veřejné diskuze, kterou jsem zaznamenal jak ve Spojených státech tak v Evropě je založena na víře, že protože naše akce jsou reakcí na 11. září, tak protože tomu tak je, měli bychom hledat spravedlnost, odplatu, nebo něco takového. Nic nemůže být dále od pravdy.

Naše akce by měly být zaměřeny např. na 18. června 2008. V tento den šest týmů teroristů, pracující v šesti hlavních Amerických městech současně odpálí jaderné bomby, jejichž části byly opatrně propašovány do země v průběhu let, a jejichž sestrojení a odpálení byly přesně seřízeny. Tento útok zabije přes pět milionů Američanů. Nukleární útok je sám o sobě pokračováním několika let bakteriální a biologické války. Ti kteří nás touží zabíjet se učí z vlastních chyb. Stejně jako útok 2001 na WTC těžil z chyb útoku 1993, stejnětak pandemie antraxu 2003 těží z omylů raného primitivního antraxu v poštovní schránce 2001. Jakkoli, i po pandemii 2003 je zřejmé, že antrax je jako metoda biologické genocidy neefektivní, protože léčitelný. To nebylo, dokud PTP(rovný rovnému pozn. překl.) biologické války z konce r. 2003 - 2004 neuvedly na scénu fatální a neléčitelné bakterie v dostatečném množství aby způsobily přes milión Amerických neštěstí. Tyto zbraně byly připraveny v laboratořích Íráku v letech po ukončení inspekcí Spojených Národů.

Pokud vám přijdou takové scénáře přehnané, zkuste se sami zamyslet, jak byste se tvářili, kdyby vám někdo před 11. zářím řekl, že za pár dní nebudou budovy WTC existovat. Nebo si přečtěte New York Times. 28. října psali o Muslimském duchovním, který prohlašuje, že "Islámští extremisté ... koupili přes dvacet jaderných hlavic a platili Ruským vědcům aby je upravili pro přenos v kufrech." (str. B5).

Když máme jistotu že nás tito lidé chtějí zničit, a pravděpodobnost že budou používat čím dál efektivnější zbraně, ať už výbušniny, chemické a biologické, nebo nukleární zbraně, jaká je inteligentní odpověď kterou bychom měli podat?
  1. Musíme zapomenout na představu, že najdeme Bin Ladina schovaného v jeskyni, a potom bude konec našim trablům. Pokud nebude zrazen svými společníky, nebo dost hloupý, nikdy ho nedostaneme, ani živého, ani mrtvého. Když Taliban padne, najde si jiný přátelský azyl. A i kdybychom to štěstí měli, že bychom ho dostali, stejně to nebude konec konfliktu. Je zde spousta dalších, ať už třeba jen inspirovaných jeho hrdinstvím, kteří začnou kde on skončil.
  2. Musíme se vzdát iluze, že nějaké politické změny na naší straně změní postoj teroristů. Bez toho abychom všichni konvertovali k extrémní verzi Islámu, a vyvezli všechny Izraelce do moře není možné změnit jejich vražedné určení. Změny politiky ke kterým jsme urgováni - zastavte bombardování, použijte Spojené Národy, atd. - by mohly zarazit některé jejich umírněné pomocníky ale určitě neoslabí přesvědčení samotných teroristů.
  3. Musíme odstranit, jednu po druhé každou vládu, která jim poskytuje území či organizační a finanční pomoc. To je, chápu, to co se teď snažíme dělat v Afgánistánu. Možná, kdybychom zasadili Talibanu ochromující ránu a vytvořili tam široce založenou vládu, ostatní země v regionu by dostaly zprávu, a pouhé diplomatické prostředky by je donutily vyhnat teroristy ven. Zní vám to pravděpodobně? Daleko pravděpodobnější je dlouhá a trpká bitva v Afgánistánu a několik dalších jinde. Důvod bojů je, že bez teritoriálního základu jsou teroristé bandou kriminálníků na útěku. Dokud mají základnu, můžou si na nás útočit jak a kdy se jim zachce.
  4. Dokud jsme v tom s Brity prakticky sami, musíme stále přesvědčovat ostatní vlády, a hlavně Islámské, že jsme v tomhle všichni společně. Naši nepřátelé chtějí aby konflikt vypadal jako konflikt mezi Amerikou a Islámem. Musíme bojovat proti každému takovému klamu.
  5. Musíme pochopit motiv našeho protivníka. Obě strany přežily studenou válku, protože obě strany chtěly žít. Tenhle konflikt je rozdílný. Naši protivníci jsou členy kultu smrti, kteří, jak říká některý z jejich vůdců "chtějí zemřít způsobem kterým Američani chtějí žít".
  6. Možná nejdůležitější: musíme dostatečně intelektuálně zpracovat strukturu historie událostí, které přicházejí. Konflikt nezačal 11. září. Už je tu přes třicet let, a bude přinejmenším takovou dobu ještě pokračovat. Jedním z hlavních důvodů našich nynějších potíží je jak slabounce jsme odpovídali na dřívější útoky. Braní rukojmích v Íránu, atentát na Pan Am 103 v Lockerbie, likvidace ambasád v Africe, potopení torpédoborce Cole, pokus o atentát na prezidenta Bushe, bombový útok na WTC roku 1993- všechno se setkalo s nulovou, nebo omezenou a neadekvátní odpovědí. S takovou historií není 11. září tak překvapující. Spíše nevyhnutelné. Naší největší potřebou je pochopit povahu a trvání boje, ve kterém jsme teď.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.