Los Angeles Times, 30. června 2010

18. května 2011 v 15:36 | LAT/IAEA/PiNews |  iran
Předchozí, novější interview od Washington Post vykazuje tyto známky:
  1. Tazatel je jasný nepřítel Íránu a používá cíleně rasistických technik dokreslování argumentů
  2. Tazatel postrádá základní přehled ve veřejných informacích, takže se mnohdy doptává ředitele agentury na něco, co nemusí vědět, co by tedy měl tazatel vědět sám
  3. Tazatel nutně potřebuje zmapovat úspěšnost svého viru, nejde zde o to, že StuxNetu jaksi fandí, ale o to, že evidentně slouží toto interview tomu, kdo virus napsal, a tedy ohrozil v řádech tisíce lidí
  4. Tazatel namáčí výsledný text do protimuslimské ideologie, tím, že hlavního Íránského vůdce socialistické revoluce, a tedy duchovního, označuje za vojenského diktátora, kterého pracovití výrobci nebezpečných zbraní bez okolků a pracovitě poslechnou
  5. Tazatel nadnáší podezření proti Íránu, předvedená především Etzionim, plátkařem vojenského tisku USA, nebo Rusofobními, Asiofobními, Socialistofobními a Islamofobními, a Romofobními, a Negrofobními vůdci EU, takže říká že "mnozí si myslí", v případech, kdy pouze "mnozí si píší" (ad Libyan xik)
  6. Tazatel má čistě osnovu CIA, neboť mapuje pouze skulinky pro tiskovou a ideologickou diskreditaci Íránu, a všechny záležitosti které mapuje sotva pochází z něčeho jiného než ze sborníku tajných služeb. Žádná z otázek není čistě civilní: konkrétní otázky jsou vojensky informované, obecné otázky jsou ideologicky laděné. Výplach.
  7. Hlavní Ředitel od následujícího interview poněkud přitvrdil, ovšem situace se bezpochyby příliš nezměnila, takže lze předpokládat, že přitvrdil, když má tu čest s tlakem a snahami ostatních zemí vyplenit Írán vojensky, a zbavit se této ostudy - sama sebe: tedy že někdo, na koho si rasista plive, může být daleko rozvinutější. A neustále se ptáme, kdo vám dal právo, na př. Spojené Státy, zakazovat někomu jaderné zbraně, když si je sami neodpustíte. A váš protiargument? Kdo vám dal právo Íránu dávat menší důvěru než sami sobě, ať takové zbraně má, nebo nemá? Jste rasisti. Totéž o vás platí v případě Korey. Nikdy mě nikdo nepřesvědčí, že je KLDR špatná. Prostě proto, že jediný ultramilitant jste vy, vy protisocialisti, vy vedete války. Všichni kdo snad kdy měli od vás "zákaz" čehokoli, byli jen socialisti. KLDR je země míru. Vy jste fašisti



Los Angeles Times, 30. června 2010


Hlavní Ředitel Mezinárodní Agentury pro Jadernou Energii (která když dá někomu důvěru, tak nikdo nemá právo, ani dostatek informací, aby tuto důvěru zpochybňoval, jako na př. USA provedly ohledně Íráku) Yukiya Amano zhruba uvedl v tomto rozhovoru pro Los Angeles Times, že smír ohledně Íránu a "mezinárodní komunity" ve věci jeho (mírového, p.p.) jaderného programu se nekoná bez velkých změn.

Obsáhlý obchod, zaštiťující TRR (Tehránský studijní reaktor), zahrnoval výměnu porce Íránského lehce obohaceného Uranu za palivo pro lékařský reaktor.

Ale není třeba říkat, že zde není žádná možnost kompromisu mezi Íránem a Západem ohledně kontroverzního programu (zejména kvůli neschopnosti západu odvolat svou nepřátelskou a doskriminativní politiku, pozn. překl.), řekl Amano.

Když se podíváte zpět na historii Íránské jaderné záležitosti, nebyla nikdy statická,", řekl Timesům. "Byly zde dobré i špatné dny, tak jako bývá zamračeno nebo slunečno."

Šéf jaderné hlídky OSN řekl, že vyřešení pozice Íránského jaderného programu je jedním z jeho základních požadavků.

Noviny: Co to bylo za obchod, ohledně TRR, Turecka, Brazílie a Íránu?

IAEA: Obsahuje i světlé stránky, a kromtoho si cením politické iniciativy. Také jsme obdrželi deklaraci třech hlavních ministrů z Tehránu, podepsanou Května 17. Pak jsme ještě obdrželi dopis od Íránu, oficiálně potvrzující deklaraci. Dostal jsem jej 24. Května. 9. Června jsem dostal dotazy od Ruska, Francie a USA, což jsem přeposlal Íránu. Nyní očekávám odpověď Íránu.

Noviny: Takže obchod stále neutichl?

IAEA: Naše pozice je zjednodušit přístup Íránu k nukleárnímu palivu. Můj předchůdce Dr. Mohamed ElBaradei měl návrh. Tak jak byl v Říjnu podán, beze změn, nebude potvrzen. Írán měl několik nových návrhů. Tři země podaly otázky.

Noviny: Íránci si stěžují že "mezinárodní komunita" a IAEA, vaše agentura si zahrává s lidskými životy, když neprodává, nebo alespoň nezjednodušuje prodej 20%ně obohaceného Uranu pro TRR. Což je závažné obvinění. Co na to řeknete?

IAEA: Nemohu mluvit stran dalších zemí, ale jak se domnívám, ohledně IAEA je to právě naopak. Nebráníme. Zjednodušujeme. Snažíme se zjednodušit přístup jaderného paliva do Íránu. Nikdy jsme jej nenarušili, je to přesně naopak.

Snažím se vytvořit dobré podmínky a zjednodušit dialog. A, mimochodem, v Únoru jsem obdržel dopis od Íránu, v němž si přeje nabízet palivo na trhu. Nechal jsem dopis oběhnout náš úřad, aby kontaktovali země individuálně, pokud je to možné. Takže se mnoha způsoby snažím Íránu pomoci - s pacienty.

Noviny: Vypadá to, že pod Vaším vedením je v IAEA poněkud dusno, co se týče Íránu a jeho autorit. Jsou zde nějaké osobní útoky citelně?

IAEA: Když na př. potkám (bývalého minstra zahraničí) Manouchehr(a) Mottaki(ho), nic takového na stole není. Spíše se obávám toho co tropí média, ale moje stanovisko je, že chci být absolutně profesionální, co se týče mých kompetencí v IAEA.

Ohledně implementace NPT (dohody o jaderném odzbrojení), říkám to zcela jednoduše: všechny země, včetně Íránu, by měly tato pravidla respektovat a implementovat. Naneštěstí, implementace není vše. To je proč žádám Írán, aby vykonal pozitivní kroky, a tedy uzavřel dodatečné bezpečnostní směrnice a další necesity. Domnívám se, že je to velmi jasná pozice, faktická a konzistentní.

Noviny: Velký nesouhlas ohledně dodatečného protokolu je klíčem neshod, myslím si, a též důvodem mnoha napětí mezi Agenturou a Islámskou Republikou. Vidíte z toho nějakou cestu ven?

IAEA: Máme dvě úlohy. První je opravný kód 3/1. Vkostce, toť součást Extenzivního Kontraktu. Opravný kód 3/1 nám (agentuře) zajišťuje informace rychleji a hlouběji. Toť část rozšířené smlouvy. A máme zde různé pohledy na tuto úlohu. My, IAEA věříme, že je zákonnou povinností Íránu implementovat tento rámec. Írán to vidí jinak, a tvrdí, že tím nebyl zavázán. Ale je tu společný prvek. A to, že to nebylo implementováno. Oni prostě nevěří, že je to jejich povinnost. My zase věříme, že ano (tudíž je to na obou stranách otázka víry, a žádá si to nové zasedání OSN, pozn. překl.). Faktem ale je, že to není implementováno. A fakt, že to není implementováno snižuje důvěryhodnost ohledně absence nedeklarovaného materiálu a aktivit.

Noviny: Je zde nějaká možná půda k shodě? Není to zrovna pozice, na které by se Írán měl vrátit zcela zpět, a není to zrovna pozice ze které IAEA vece západní mocnosti hodlají ustoupit (čili vidno, že Írán do diskriminativních dohod tlačí jakýsi západ, a nikoli OSN, alespoň v LA Times vidno, pozn. překl.)

IAEA: V případě Íránu je na to rezoluce OSN, bezpečnostního koncilu, která je platná. Požaduje to po Íránu implementaci Dodatečného Protokolu. Takže obecně, Dodatečný Protokol není zákonnou povinností. Nicméně v případě Íránu, na který tu je konkrétní rezoluce Bezpečnostního Koncilu, je to povinné. Írán říká, že tato rezoluce UNSC je ilegální a donebevolající ubohost.

Noviny: Írán si stěžuje na úniky do novin. Také říká, že média jsou manipulována aby poškodila jeho reputaci skrze tyto úniky. Děláte v tomto směru něco?

IAEA: Ano. Na naší straně, úniky nejsou dobré, a byly zde v minulosti i předtím, než jsem vzal toto místo. Byly, a nelíbí se mi to. Dokončujeme kroky k zastavení těchto úniků. V tomtéž čase vůbec nevím odkud jdou; kdo vynáší, pokud je to někdo z Agentury, nebo odjinud. Nevíme jak to odhalit. Obecně úniky nejsou dobré. Nevíme zda je to z IAEA, od nějakých jedinců, nebo organizací. Nevím. Když mi novináři řeknou, najdeme je, ale to oni nikdy, takže je nenajdeme. Ale jakkoli, musíme zabránit těmto únikům z naší strany, a doufám, že tak učiní i ostatní.

Únik informací je důležitý problém pokud chcete zajistit spolehlivost jakékoli organizace.

Noviny: Jako nejvyšší NPT šéf, myslíte, že by byl váš flek pohodlnější, kdyby všechny země které nejsou signatáři Anti-Proliferačních smluv a jaderné velmoci, jako Indie, Izrael nebo Pákistán, kdyby srovnaly své programy s mezinárodními pravidly ohledně průhlednosti? Ulehčilo by Vám práci, kdyby Íránci, Syřané či Lidoví Demokraté Severní Korey hráli podle pravidel?

IAEA: Osobně, myslím, že když jedna další země přistoupí na NPT tak je to velmi dobře. Ale pro nyní, pracuji pod statutem a pod pravidly s Izraelí, Pakistánem, s Indií. Máme různé typy dohledů, a implementujeme je.

Na daných zařízeních v Indii, nebo Pákistánu, nebo Izraeli máme dohody. Ale nemáme s nimi dohody na všechna zařízení, a všechen materiál by měl být pokrytý. To je rozdíl. Na příklad v Indii jsme získali novou smlouvu, a více zařízení bude zajištěno dohledem IAEA. Pak potřebujeme potvrdit, že zařízení a všechen materiál pod tímto je pouze pro mírové účely.

Noviny: Byl zde také hluk z Íránských médií, a od Íránských politiků, že budou snižovat úroveň spolupráce s IAEA. Nejste v této roli dlouho, ale za dobu co v ní jste, zdá se vám, že by spolupráci nějak vážně narušovali? Změnilo se něco? Zhoršuje se to?

IAEA: Za prvé, jsou zde, jistě, prostory, ve kterých by bylo lze spolupráci ještě rozvinout. Ohledně těchhle novinek z Tehránu, že se bude snižovat spolupráce, neobdrželi jsme žádnou oficiální zprávu (otázkou je, zda Íránská média byla IRNA, nebo nějaký Americky založený podfuk - protože IRNA je oficiální Íránská služba, zatímco místní noviny nemusí být zdaleka vždy tak seriózní, pozn. překl.). Nevíme, zda se něco takového bude dít, ale cokoli se stane, Írán je pod zákonnou povinností implementovat Extenzivní Dohled a jiné necesity, a kontrolu pod pokračujícími Dohledy, a doufám, že bude pokračovat.

Noviny: Byly zde návrhy určitých oficialit v západním tisku, že by západ mohl použít malé taktické nukleární nálože, aby poškodil nebo degradoval Íránský (mírový p.p.) jaderný program. Co si myslíte o používání jaderných zbraní k "zneškodňování" "potenciálních jadernozbrojních" programů?

IAEA: Použití jaderných zbraní? To jsme trošku někde jinde. Jsem absolutně proti. Ohledně jaderných zbraní, myslím že Hirošimou a Nagasaki by se mělo opravdu končit (cituji Dr. Ahmadinejada: USA, první válečný zločinec, který zneužil jaderné zbraně proti civilnímu obyvatelstvu, v rámci testování; pozn. přek.). Jakékoli důvody, jakékoli místo, jaderné zbraně se nesmí používat.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.