Role imperialismu v Yemenu

13. června 2011 v 15:42 | ExdolphinedTurbineMotoQueryPlusPlusZetaVTan |  1. الأمن
Analysta Mathaby Ardeshir Ommani přiblíží expanzi bečícího imperializmu a neokolonializmu NATO v Africe a Asii, poté co dobyl většinu Evropy.




Tato prezentace se skládá ze dvou částí. První ukazuje jak tzv. globální válka USA proti terorismu slouží k podřizování si jiných vlád, asimilování jejich tajných služeb a ozbrojených sil pod ty Americké, a konečně k obracení částí teritoria těchto zemí v sérii Amerických základen, v regionu a v podstatě ve světě.


Druhá část se pokouší ukázat, že válka proti terorismu (USA) je plán na militarizaci Indického Oceánu a kontrolu nad nejkritičtějšími vodními cestami světa, především spojenými s transportem ropy a plynu.


Aby USA mohly vniknout do nesčetných ekonomicky, politicky a vojensky oslabených zemí, jako Bahrain, Spojené Arabské Emiráty (UAE), Djibouti, Oman, Somálsko a Yemen, musí vzbudit dojem a ve výsledku diktovat, že jejich země jsou napadeny nějakými cizími agenty, jako AlQaeda, nebo infikovány nějakými domácími teroristickými skupinami, které musí být odstraněny, protože představují nebezpečí světovému míru a národní bezpečnosti a zájmům USA v regionu.


Aby mohly kontrolovat tyto vetřelce a nevítané skupiny, USA říkají, že je nutno sjednotit a integrovat služby a operační vojenské základny, k čemuž Washington poskytuje trenéry inteligence a armády pro lokální populaci, logistiku, vzdušné bombardéry, včetně nepilotovaných dronů, které mohou útočit na vesnice i s obyvateli.


Ze skupiny malých zemí Arabského poloostrova je Yemen s 50.2%ní negramotností, příjmem za rok na hlavu $2600 a 45.2%ty populace pod hranicí bídy ideální volbou pro Americké osnovy závislosti, ovládání a využívání. Ačkoli je Yemen zemí, kde více než 1O miliónů lidí trpí hladem, kde tisíce riskují své životy, když se snaží proplížit do sousedních zemí za lepšími přiležitostmi, a kde děti jsou nuceny na pracovní trh, je to plodná země s plážemi které se táhnou více než 1100 mil.


Zároveň zběsilý zápas mezi Operačním Ředitelstvím CIA a Silami Speciálních Operací (SOF) a Spojeným Velitelstvím Speciálních Operací (JSOC) o získání většího dílu tajných a dronových válek, což jde ruku v ruce s větším dílem válečného balíčku a většími komisemi obranného průmyslu ukázal úchylnou snahu administrace po rozvinutí a rozšíření válek v Asii, jak bylo v posledním roce Obamou schváleno.


Podle Garetha Portera z Inteldaily.com Ředitelství CIA a Gen. David Petraeus a Gen. Stanley McChrystal urgovali Obamu v r. 2009 aby rozšířil tajné operace na více zemí Středovýchodu, Rohu Afriky a Střední Asie. Na bázi Obamova předpisu Gen. Petraeus 30. září 2009 zadal rozkaz k formaci Spojených Úkolových Sil pro Nekonvenční Konflikty (UWTF) aby se shromáždila inteligence k použití v tajných vojenských operacích napříč celou oblastí Centrálního Příkazu (CENTCOM).


17. Prosince 2009, zhruba 2 a půl měsíce po rozkazu Gen. Petraeuse, byly spuštěny nálety na to co měla být základna AlQuaedy v Abyanské provincii v Jižním Yemenu. Ale nálety, které zabily 41 členů dvou rodin, včetně 17ti žen, jednoho muže a 23 dětí byly založeny na libovolných a zfabrikovaných podnětech.


27. Května 2010 další nálet zabil provinčního úředníka, který zprostředkoval dialog mezi Yemenskými autoritami a opozičními lídry. Na to reagovala místní populace útokem na ropovod v oblasti. Po těchto nelidských a provokačních náletech proti lidem Yemenu byl Bílý Dům urgován vzít kontrolu nad drony od generálů a předat je CIA, dlouhodobě násilné protirevoluční organizaci.


Sobecká, svévolná a těžkopádná Americká politika podpory loutkovému režimu Saleha byla za cenu držení Yemenské společnosti daleko od nezávislého a stabilního vývoje v tak vitálních oblastech jako jsou ekonomie, domácí a zahraniční politické směry, relevantní instituce a nutné občanské společenské nadace.


Pro spousty důvodů, včetně dlouhé hranice se Saudskou Arábií, strategické pozici spojující Středozemní Moře s Jižní Asií a Dalekým Východem skrz Suezský Kanál, Rudé Moře a Adenský Záliv, zaujímá Yemen velmi zvláštní místo v strategii USA k snadnému a spolehlivému přístupu k 41.7% světových ropných exportů z Perského Zálivu a k trénování svého vojenského svalu na dlouhé natahování přes Indický Oceán pro podporu světového kapitalismu, využivatelů a Západních Spojenců.


Od Terorismu k Stavbě Vojenských Základen
Když Americká mainstrýmová média přebírají své zprávy z první ruky od stolů styku s veřejností Oddělení Obrany (DoD) a od Oddělení Státu (DOS) vidí svou roli v nafukování a dramatizování fiktivních novinek o teroristických aktivitách v jiných zemích - v tomto případě Yemenu, nebo nějakým zkratem ve fantazii dokonce v rozšiřování těchto zpráv o nějaké skryté oddané aktivity Amerických občanů s Muslimským pozadím na Západě. Přirozená a normální reakce jedince nebo komunity je vyhnout se styku s takovými společnostmi, jejichž členové si nepřejí abychom se jim míchali do jejich vnitřních záležitostí. Ale diametrálně opačně k racionální reakci USA začíná ukazovat silnou touhu intervenovat a utkávat se se společnostmi daleko od domova, a připravují půdu konfrontaci a další plnohodnotné válce.


Pro vedoucí vrstvu USA, politicky a administrativně symbolizovanou Kongresem USA a bílým domem, jsou novinky o teroristických aktivitách v některé z Středovýchodních zemí bohatých na ropu slavnostní událostí pro stavbu nové vojenské základny na jednom z rozviklaných bodů kolem hlavních mořských ploch spojujících zdroje ropných zásob se světovými trhy.


Dědictví Severu a Jihu
Jakákoli analýza dnešního Yemenu by byla nekompletní bez, přinejmenším zmínění vývoje země za několik posledních dekád. Do r. 1990 byl Yemen rozdělen do dvou samostatných zemí: socialistická a sekulární Lidová Demokratická Republika Yemenu na Jihu, která se identifikovala se socialistickým táborem a pro-kapitalistická, konzervativní a Saudy ovládaná Yemenská Arabská Republika na severu. Do jejich sjednocení v r. 1990 po dvě dekády severní vláda sídlící v Sanaa dostávala libovolnou finanční a zbrojní pomoc od USA a Británie, aby podminovala Jižní, která se konečně zhroutila spolu se Sovětským Svazem.


Jelikož jsou si USA vědomy toho, že aktuální lidové povstání proti Salehovi by mohlo vynést socialistické tendence, zadlužují se a zdvojnásobily úsilí aby potvrdily svou vojenskou základnu na ostrovech Socotra v Indickém Oceánu. Ostrovy jsou asi 5O mil od rohu Afriky (Somálska) a 236 mil jižně od Yemenské pobřežní linie. Tyto ostrovy jsou divokou rezervací mnoha mořských zvířat, a jsou rozeznány UNESKEM jako Místo Světového Přírodního Dědictví.


Ale USA mají s ostrovy jiný plán. "Pentagon a CIA strávily posledních několik let trénováním "nových stráží" mezi Yemenským bezpečnostním aparátem - hlavně Kanceláří Národní Bezpečnosti, Speciálních Sil a Centrálních Speciálních Sil...," píše Scott Stewart v Stratforská Bezpečnost Týdně (Security Weekly of Stratfor) 31. března 2011.


"Kdokoli získá námořní převahu v Indickém Oceánu bude hlavním hráčem na mezinárodní scéně." (Brigádní Admirál USA Alfred Thayus Mahand, 1840-1914). Mezi strategické cíle Washingtonu ve světě patří militarizace vesmíru a zásadních námořních cest. Vojenská základna v Socotře by mohla být použita k monitorování a v případě potřeby řízení pohybu ropných tankerů a válečných lodí z a do Adenského Zálivu.


Podle nové zprávy Amjeda Jaaveda v Pakistánském Pozorovateli z 1. Července 2009, "Indický Oceán je hlavním pásmem moře spojujícím Středovýchod, Východní Asii a Afriku s Evropou a Amerikami. Má čtyři zásadní přístupní vodní cesty zjednodušující mezinárodní námořní trh, což jsou Suezský Průplav v Egyptě, Bab-el-Mandeb (kopírující Djibouti a Yemen), Hormuzskou Úžinu (kopírující Írán a Omán) a Úžinu Malaaca (kopírující Indonézii a Malaysii). Tyto "dusné body" jsou zásadní pro světový ropný trh, neboť přes ně proteče vysoké množství obchodované ropy."


Vojensky je souostroví Socotry na strategické námořní křižovatce. Cílem USA je řídit vody Adenského Zálivu od Yemenského po Somálské pobřeží. Mezi Socotrou a Americkou námořní základnou Diego Garcia, což je jedna z největších Amerických zámořských, je 1860 mil.


Patreaus-Saleh setkání 2. Ledna 2010
Rok a půl zpět, 2. ledna 2010 se setkali Generál David Petraeus a Prezident Saleh aby dokončili angažmá Americké armády v Yemenu, včetně založení plně-vybavené vojenské základny na ostrově Sokotry. Den před setkáním Patreaus-Saleh v Sanaa Americký generál potvrdil na Bagdádské tiskové konferenci že "bezpečnostní asistence" v Yemenu se více než zdvojnásobí, ze 70 miliónů dolarů na miliónů 150, což vykazuje 14tinásobný přírůstek od r. 2006. K našemu údivu bylo založení leteckých a špionážních základen na Sokotře popsáno nestydatě Americkými médii jako část "Globální Války proti Terorismu".


Stavba na Socotře není však omezena pouze na leteckou základnu. Konstrukce námořního příslušenství je také částí plánu. Pouze několik dní před setkáním Petaeus-Saleh byl Yemenský kabinet informován o nabídce půjčky na 14 miliónů dolarů od Kuwaitských šejků na podporu vývoje přístavního projektu Socotry. Podle opozičních novin al-Haq "bylo nové civilní letiště na Sokotře pro podporu turismu postaveno aby odpovídalo vojenským specifikacím USA."


Rád bych řekl, že vojenské stavby na souostroví Socotry v srdci Asie jsou částí Velké Hry, která má ozkoušet svobodu Íránu, Ruska a Latinské Ameriky - pohybu jejich námořnictva.


[původní přednáška k Panelové Diskuzi: Revoluční Povstání na Středovýchodě a v S. Africe, která se konala ve Washingtonu, DC 3. Června 2011] Ardeshir Ommani je člen mathaba týmu, rodilý Íránský spisovatel, politický ekonom a prezident Americko-Íránského Sdružení Přátelství (AIFC, www.iranaifc.com) v USA. Má diplomy v oboru Politická Ekonomie a Pedagogická Matematika, a byl kandidátem na doktora v ekonomii v Nové Škole Pro Sociální Výzkum." www.mathaba.net/news/?x=627061
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.