Sešity 5 a 7, náhled

Pátek v 11:45 | sah |  Sapiens
Seš 5, 116: "Negativní jev"
Obecně nejobecnější pojem je jakýkoli pojem negativního jevu (čili vůbec ne jevu). Řku-li "prší", je celkem aspoň něco jasno, řku-li "neprší", nevíme prakticky již nic. Prší tedy vylučuje určité další jevy, nese-li je výpovědní soustava apriori, neprší naopak vylučuje pouze "následky" deště - čili pojem deště a jeho závislé jevy. Uvažujeme-li však "realní" archiv - soustavu o níž výpověď vypovídá, jsou jevy vázané na déšť nekonečně mnohé, taktéž negativní jevy deště, a ty se mají obecně kvantifikovat proti nekonečně pozitivnímu jevu ne-deště - čili ztěží zde obecnou platnost nějak jinak vykládat, než apriori, proti archivům fiktivním, kde klademe jev obecně konečný


Seš 5, 28: Páni přírody II, shrnutí
Pán nejmenšího lesíka v nejbližším okolí, s největší vždy vyhlazovací zbraní proti kousavým beruškám v pozoru - toť člověk ne již budoucí, toť člověk obecně. Bez Nietzscheho - toho nelze nijak v obecnostech s ne-přírodním směsovat. Snad jen přeháněním Naděje, když přesné oko proroka vidí nic, než chorobný, všestádný, žvatlající nebezpečně "mezi námi" s každým, jen ne s sebou blud tvorskosti.



2010



Seš VII, 9: Foucault
Strukturalismus Foucaulta již tuto schopnost "objektivace protikladu" rozvíjí v potenciálně nekonečnou systematiku "zdánlivé fundamentality" - proces se pod výpověďmi skrývá, pod podobnými procesy zas jiný: Foucault zřetelně podává filosofický prostor jako metodologický rámec "nedůvěřivé pátrající intuice"



Seš VII, 10: Přehodnocení ...
Absolutizací "přehodnocení hodnot" upadá "tvůrčí oceňování" do pozadí, a hodnoty se buď obecně nemají přehodnocovat - zde se někdo uráží, že konkrétně jeho hodnoty mají být postulárně pošlapány (celkem "oprávněné" pro komunismus po potlačení nacismu), nebo individuálně má být někomu něco přehodnoceno - zde vystupuje "Nietzscheho aurou" osvětlená neurotická luza, ve své ubohé - netvůrčí, nepanující - nýbrž panství si dokazující - agresi.



Seš VII, 15: Odujev jedna dvě
Komunisté (Odujev) podali objektivní (a záslužný) pojem o relaci mezi N. a fašismem teprve v analýze Jüngera. Nicméně z tohoto podkladu zpětně rozšířili skrytý záměr až na N.; O. je u Jüngera filosof Nietzscheho, u Nietzscheho slabým ideologem - soudcem --



Seš VII, 20: Dokonalý řád "světa"
Nejefektivnějším společenským vzorcem je totalita absolutního vyhlazení. Takto jsou pak plněny nejvyšší cíle každého s ohledem na jeho charakter, svobodu i rovnost nejdůsledněji, a vedle: každý mrtev-li, každý každému věčně prospívá. Ba, jsou splněny nároky všech: nikdo netrpí, vládne se rozumně. A věřící mají tím i klid. Zmizel dokonce z planety i hlad. Zůstala pouze šťastná individua - nejvyšší stupeň přírody: příroda komplet. Nicméně dokud člověka od hromadné sebevraždy zdržuje "Boží zákaz"*, nemůže svůj kýžený průnik s Bohem takto realizovat. Nový filosof musí mu k tomu dodat materialisticko-dialektické prostředky; např: rozum, zrak, uši --

- k rodové postradatelnosti rasy.

* Bylo by zajímavé vyčíslit na lidstvu exaktní psychometrikou, kolik jedinců chce žít, a kolik pouze neumí chtít zemřít.



Seš VII, 27: Psychoethika politické filosofie
Kdo se kdy narodil filosofem, humánním i mocným, aby bez posilování odvahy mohl předhodit lidstvu velkou sjednocující idei, a to k tomu jako "ubohou, odpadní samozřejmost" svého přebujelého potenciálu: idea kterou nutno na správných místech, správným způsobem, či trpělivě slepičit - takovou zavrz, nebo přepracuj a rozpitvej na své chyby, nevětší filosofickou zásluhou ti při tom budiž, že nikomu zbytečně nezlámala vaz: máš-li dost důvodů věřit, že je "to ona", pak si na ní mlčky zkus zlámat vaz sám. Prasečí mnutí prstíků nad slepičím mozkem lidstva ponech ideologům - chraň slova, než jich nehodláš vlastnoručně realizovat.

Svedeš-li jednou sjednotit celou planetu věčně, pak třeba začni agitovat za "ideje v pozadí" - lepší spasení "z filosofie" vzejít nesmí.

Rf§ Vzchází-li, pak máš, filosofe, postaráno /o možnost/ žurnalistického / filosofického oddechu: píchnout do zkaženého vředu, nebo v vřed civících "trpících" - může být potud "filosofickou dovolenou od věci ducha." Ale i tak se měj na pozoru - úspěšný žurnalista je vždy novým falešným bohem.

Zesměšňovat své hrdinství účinně je filosofický úkol vítězů.

P+§ Nenech si pak vnutit ani skromnost - byla by právě ne příliš "posvátná". Nebo vymysli nějaký zrůdně komplikovaný úkol sám pro sebe - zproblematizuj lidstvu - třeba jeho pohlaví...

Úplné vítězství sebou nese již jen doživotní banality. Proto se domnělí spasitelé nechávají vždy předčasně zkriminalizovat a ukřižovat: jejich spása se tím pak stává pochybnou - tak se to má s každým domněncem po smrti. Zde na tebe skrze časy hledím -. Slušnost? Něco nevšedního k tobě? Trik k něčemu? - kdo nevidí než samozřejmosti v MÉM, nechť odejde do SVÉ všednosti - toť SVÁ slušnost. - k výchově potenciálních ne-spasitelů. (K neplatnosti "kdo s čím zachází, tím schází" - hledění do propasti? Snad neexistují pouze havarující smrtelně řidiči autobusů...)
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.